Friday, November 9, 2012

INTERVIEW: Fernando Ribeiro (Moonspell)

Објавено во „Нова Македонија“ на 04.12.2009
Да слушаш добар метал е исто
како и да одиш на опера     Најпознатиот португалски метал-состав Moonspell, утревечер, ќе настапи на финалната вечер на единаесеттото издание на фестивалот Таксират. Петчлената група, која ја сочинуваат вокалистот Fernando Ribeiro, гитаристот Ricardo Amorim, басистот Aires Pereira, клавијатуристот Pedro Paixão и тапанарот Mike Gaspar, ветува дека ќе направи одлична атмосфера, имајќи предвид дека, освен моќната музика, нивниот настап ќе биде збогатен со визуелно-светлосни елементи.
     Иако Moonspell на светската сцена опстојува повеќе од две децении, сепак кај нас малкумина се запознаени со неговата музичка кариера. Првиот албум „Wolfheart“ го објавува во 1995 година, но најголема слава постигнува со излегувањето на албумот „Sin/Pecado“, кој се појави три години подоцна. Со него Moonspell стигна на првото место на португалските топ-листи, нешто што им успеало само на Metallica“ и на Iron Maiden. Во 2006 година пристигнува и новата албумска објава „Memorial“, која се продаде во златен тираж, со што Moonspell станува прв португалски бенд што продал албум во ваков тираж. Истата година момците победуваат на MTV Europe Music Award во категоријата најдобар настап за подрачјето на Португалија.
     Во пресрет на настапот во Скопје, разговаравме со пејачот Fernando Ribeiro, кој наедно е и гласноговорник на бендот.Бендот постои веќе 20 години. Што е тоа што ве поврзува вас музичарите да можете да опстојувате толку долго и заедно да создавате?
- Многу работи нe` поврзуваат, но најдобро од сe` е тоа што не се прашуваме често кои се тие работи и продолжуваме да живееме заедно создавајќи музика без потреба од објаснување. Секако, пред сe` тука се пријателството, креативноста и знаењето за тоа кој каде припаѓа. Тоа накратко е суштината на работењето на Moonspell.

Зошто го одбравте токму овој вид музика за изразување на вашите животни ставови?
- Одлуката да почнеме да создаваме музика со брз и разорен ритам повеќе беше страст во потрагата по патот што ни го покажаа бендовите од истиот правец. Тоа се групите што ги сакаме и ги почитуваме, а од кои може да се издвојат Type O Negative, Celtic Frost, Bathory, Tiamat и други. Всушност тоа се групи што имаат силни карактеристики, но во исто време можат да се предизвикаат себеси и својата публика во нешто попредизвикувачко дури и авангардно.

Свирите музика што не е баш специфична за поднебјето од каде што доаѓате. Звучите како да доаѓате од Скандинавија. Зошто решивте да посегнете по нешто што не е препознатливо за Португалија?
- Веројатно тоа е така затоа што менталитетот придонесува за погрешна претстава дека ако си од Португалија или од Македонија треба да свириш фолк-музика и дека твојата визија за рок или за метал не е добра како на бендовите од Скандинавија, Англија или од Америка. Доколку се обрне поголемо внимание на текстовите, рифовите, па дури и на начинот на кој ја свириме, тогаш ќе се сфати дека нашата музика е многу португалска. Одличен пример за тоа е темата Alma Mater од нашиот прв албум „Wolfheart“ или, пак, песната Antidote од истоимениот албум, која е неверојатен микс на фадо, меланхолија и метал.


Вие сте едни од ретките бендови од Португалија што свират метал-музика, а сепак постигнавте некоја светска слава. Што е тоа што ве прави препознатливи на музичката сцена?
- Секогаш се трудиме да бидеме уникатни, да имаме наше место на сцената, а луѓето го почитуваат тоа. Но најбитно од сe` е дека тоа е многу поголем број луѓе отколку што сме замислувале во најлудите соништа.

Moonspell е состав што освен Metallica и Iron Maiden, единствено се има искачено на првото место на португалските метал-музички листи. Какво е чувството да бидете во друштвото со нив?
- Чувството е прекрасно, но на крајот се се` сведува на бројки. Кога ќе постигнеш нешто такво, тогаш почнуваат тешката работа и борбата за да ги задржиме главите над површината на водата. Ние сме мали во споредба со овие имиња, но напорно работиме за да го следиме нивниот пат.

Според вас, каде припаѓаат бендовите од светската музички сцена што свират ваков вид музика во однос на другите музички правци и воопшто во однос на културата на глобално ниво?
- Би рекол дека ние сме дел од сцената родена во деведесеттите години на минатиот век, со бендови како што е Tiamat . Тогашните вибрации имаа мрачен и тежок звук, но не да се потпаѓа под влијанието на хевиметал-клишеата туку да се развива звукот со стил. За мене металот е култура, слично како литературата, сликарството и слично. Од моја перспектива да слушаш добар метал е исто како и да одиш на опера или да гледаш некоја филмска класика.

Со кои бендови од светската метал-сцена досега сте свиреле заедно?
- Сме свиреле со многу групи од помал, но и од поголем калибар, и секогаш чувството е одлично, затоа што на сцената се разменува голема енергија. Од поголемите музички имиња, досега сцената сме ја делеле со Metallica, Slipknot, Type O Negative, Kiss, Cradle of Filth, Marilyn Manson и други.
На фестивали обично настапуваат бендови со различен музички стил. Што е за вас подобро, да се свири на вакви фестивали, да се настапува на тематски (на пример метал-фестивал), или, пак, најдобро е да се има сопствен концерт?
- На фестивали свириме од 1995 година и уживаме во тоа. Мислам дека сите фестивали си имаат своја убавина и секогаш се поопуштени. На фестивалите каде што има групи од различни музички стилови има слаба атмосфера на сцената, но затоа пак има поголем број луѓе што сами си ја прават забавата. Секако ние повеќе сакаме да имаме наши свирки, со наша опрема и визуелни ефекти.

Какво шоу можеме да очекуваме утревечер во Скопје?
- За настапот во рамките на фестивалот Таксират, се подготвуваме како и за секој наш концерт. Ве уверувам дека сите што ќе дојдат ќе си поминат убаво, затоа што ќе бидат изложени на страстен, интелигентен готик-метал, со многу ентузијазам, а сето тоа ќе биде збогатено со визуелно-светлосни елементи. Многу сакаме да свириме во живо и добро го правиме тоа и затоа бидете таму и гледајте не, нема да зажалите.

Знаете ли нешто за македонската метал-сцена и воопшто за рок-бендовите од нашата држава?
- Не, но се надевам дека ќе дознаеме повеќе во текот на нашата посета.No comments:

Post a Comment